Faydalı Bilgiler

 • Bitkiler & Sebzeler & Meyveler

  Hurma  X

  Hurma

  Hurma, B5 vitamini (pantotenik asit) dirilik ve konsantrasyonu arttıran “fitness besini” olarak da bilinir.

  Hindistan Cevizi  X

  Hindistan Cevizi

  Hindistan cevizi, kalsiyum (osteoporoza karşı), demir, fosfor, sodyum, doymamış yağ asitleri, A, B2 ve C vitaminleri bakımından zengin bir kaynaktır.

  İncir  X

  İncir

  İncir, bakterileri öldüren maddeleri (yara iyileşmesi için dünyadaki en eski tıbbi bitkilerden biridir) ve sindirime yardımcı olan enzimleri içerir.

  Limon  X

  Limon

  Limon enfeksiyonla savaşta ve bağışıklığın desteklenmesindeki en önemli ajanlardan biri olan C vitamini bakımından zengindir.

  Bezelye  X

  Bezelye

  Bezelye, genetik bilginin saklanmasında görev alan makromoleküller olan nükleik asitlerin en önemli kaynağıdır.

  Barbados Kirazı  X

  Barbados Kirazı

  Barbados Kirazı Bağışıklık sistemini güçlendiren ve kollajen hücreleri zenginleştiren C vitamini bakımından en zengin kaynaklardan biridir.

  Zerdeçal  X

  Zerdeçal

  Zerdeçal, Sarı pigmentleri, anti-kanser, antioksidatif ve anti-inflamatuar etkilere sahiptir.

  Safran  X

  Safran

  Safran, esansiyel yağlar ve glukositler bakımından zengindir. Menopoz ile ilgili problemleri hafifletmek amacıyla jinekolojide eskiden beri kullanılmaktadır. Ağrılı durumlarda yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.

  Soğan  X

  Soğan

  Soğan, allisin ve diğer kükürt içeren bileşiklerin üretimini yapan küçük fabrikalar gibidir. Çinko, folik asit, esansiyel yağlar ve flavonoidleri sağlar. Soğan, burun, ağız ve boğaz bölgesini dezenfekte ederek enfeksiyonlara karşı profilaktik bir etki sağlar.

  Ceviz  X

  Ceviz

  Ceviz, Tüm besin maddeleri arasında en yüksek konsantrasyonda doymamış esansiyel bir yağ asidi olan alfa-linolenik asit içerir. Ayrıca yüksek bir E vitamini içeriğine sahiptir. Ceviz, “sinir besini” olarak kabul edilir.

  Soya Fasulyesi  X

  Soya Fasulyesi

  Soya fasulyesi, mükemmel bir protein kaynağıdır. Protein eksikliği hücre metabolizmasını yavaşlattığından yorgunluk, uyuşukluk, asabiyet ve anksiyeteye sebep olabilmektedir.

  Kereviz  X

  Kereviz

  Kereviz, özellikle terpenler olmak üzere yüksek oranda gerekli yağları içerir. Ağız, boğaz, mide ve bağırsakta antibakteriyel ve antifungal bir etkiye sahiptir.

  Enginar  X

  Enginar

  Enginardaki temel aktif bileşen sinarindir. Bu acı ajan, karaciğeri korur ve karaciğer hücrelerini, daha fazla safra asidi salgılayacak şekilde teşvik eder. Enginar kolesterol seviyelerini düşürebilir.

  Darı  X

  Darı

  Darı saç ve tırnak büyümesini destekleyen proteinler, silisik asit ve lesitin bakımından zengindir. İçeriğindeki B vitaminleri, demir, magnezyum, bakır ve manganez, konsantrasyonu ve hafıza fonksiyonunu geliştirir.

 • Vitaminler

  D Vitamini:
  D vitamini özellikle kemik ve diş gelişimi açısından önemli bir vitamindir ve bu nedenle özellikle bebekler ve çocuklar için önemlidir.

  B1 Vitamini:
  B1 Vitamini protein sentezi, beyin ve sinir sistemindeki pek çok hayati fonksiyonun yürütülmesi gibi konularda görev alan önemli bir vitamindir.

  B2 Vitamini:
  B2 vitamini besinlerden enerji üretimi, sinir sistemi ve solunum sisteminin düzenli çalışması gibi pek çok fonksiyonda görev alan önemli bir vitamindir. B2 vitamini ayrıca vücuttaki asit oranını düzenler. Cilt sağlığı, saç, tırnak ve gözler için önemlidir..

  B3 Vitamini:
  Nişastalı ve şekerli besinlerin sindirimi için gereklidir. Ayrıca, sağlıklı kan dolaşımında, karaciğerin sağlıklı çalışmasında ve kan şekeri düzeyenin kontrolünde etkilidir.

  B5 Vitamini:
  Pantotenik Asit olarakda bilinir. Normal büyüme ve gelişmeyi destekler, yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesine yardım eder. Stresi yatıştırır ve depresyon tedavisinde yararlıdır.

  B6 Vitamini:
  Sinir ve bağışıklık sistemini güçlendirir, kan şekeri seviyesini dengeler ve cildi gençleştirir. Hemoglobin üretimini artırarak kan ile taşınan oksijen miktarını artırır.

  B12 Vitamini:
  B12 vitamini DNA yapımında, hücre büyümesinde, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda ve sinir sisteminin düzenli çalışmasında görev alır. Sinir uçlarının normal gelişimini kolaylaştırır, hafızanın güçlenmesine ve öğrenmeye yardım eder.

  C Vitamini:
  C Vitamini bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde, kemik ve dişlerin gelişiminde görev alan önemli bir vitamindir. Yaraları iyileştirir ve dokuları yeniler. Ayrıca, Enerji üretiminde ve strese karşı hormonların yapımında görevlidir.

 • Mineraller

  Folik Asit (Folat):
  Folik asit B vitaminleri grubunda yer alır. Doku yapımında ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda etkilidir. Ayrıca, DNA sentez ve tamirinde, normal sinir gelişimi ve normal beyin fonksiyonlarının sağlanmasında rol alır.

  Krom:
  • Kan şekeri ve kolesterol seviyesini kontrol eder ve dengede tutar
  • Enzim ve hormonların kullanımı ile yağ ve proteinlerin sentezlenmesinde görev alır
  • Kemik erimesini ve yaşlanmanın etkilerini azaltır
  • Vücuttaki yağı kasa dönüştürerek, kilo verdirmese de vücut hatlarının daha düzgün görünmesine ve kas yapmaya yardımcı olur

  Çinko:
  • Protein sentezi, büyüme ve cinsel gelişimi destekler
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Cildin ve kasların erken yaşlanmasını önler
  • Hücre yenilenmesini destekleyerek cildi güzelleştirir, tırnakları güçlendirir ve saç dökülmesini azaltır

  Magnezyum:
  • Sinir sisteminin aşırı duyarlılığını azaltarak sakinleşmeye yardımcı olduğu için “Anti-stres” minerali olarak da bilinir
  • Enzimlerin harekete geçirilmesi ve kandaki şekerin enerjiye dönüştürülmesinde rol alır
  • Vücut ısısının dengede tutulmasına yardımcı olur
  • Kemik ve diş gelişimi ve sağlığı için gereklidir
  • Astım ve alerjik nezleyi hafifletir

  Manganez:
  • Antioksidandır. Vücutta protein sentezlenmesinde, sindirimde ve besinlerden enerji üretilmesinde görev alır
  • Kemiklerin büyümesi ve gelişmesi ile bağ dokuları için gerekli bir mineraldir
  • Sinir sistemi fonksiyonlarında ve gelişiminde etkilidir
  • Cinsel gücü arttırır ve kısırlıkta faydalıdır
  • Kanın normal pıhtılaşması için gereklidir